1N5240B-TR Vishay Semiconductor
  • More about 1N5240B-TR Vishay Semiconductor
    1N5240B-TR is manufactured by Vishay Semiconductor and is categorized in the Single Zener Diodes category. 1N5240B-TR is described as DIODE ZENER 10V 500MW DO35. Perfect Parts is a supplier of Diodes and other Semiconductors.
    ---> Other parts by Vishay Semiconductor
    ---> Single Zener Diodes from all manufacturers
    ---> Diodes by sub category
  • More About  Single Zener Diodes
    Diodes
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Schroff
  • Description
    LED 3.2 GREEN
    View
  • Manufacturer Name
    Schroff
  • Description
    HANDLE 8HP VME PLASTIC GREY
    View
    HANDLE 4HP VME PLASTIC GREY
    Essentra Components
    INSERTER/EXTRACTOR .175X.062"
    Essentra Components
    CARD EJECTOR WHITE 1/16"
    PCB HANDLE A
    Bivar
    CARD EJECTOR PCB 1.5" .063" WHT
    Bivar
    CARD EJECTOR PCB 1.12" .063" WHT
    CARD EJECTOR PCB 1.1" .063" WHT
    Vector
    KIT INJECTOR/EJECTOR TOP/BTM
    Calmark - Birtcher
    PCB RETAINER, LOCK NUT, 5"