LS24D16C-HS1 Teledyne Relays
  • Part Number: LS24D16C-HS1
  • Manufacturer Name: Teledyne Relays
  • Description: Relay; SSR; Control; Cur-Rtg 16A; Ctrl-V 14DC; Vol-Rtg 240AC; PCB Mnt; Solder; 4 Pin; UL
  • Category: Board Level Relays
  • Status:
  • More about LS24D16C-HS1 Teledyne Relays
    LS24D16C-HS1 Teledyne Relays
    LS24D16C-HS1 is manufactured by Teledyne Relays and is categorized in the Board Level Relays category. LS24D16C-HS1 is described as Relay; SSR; Control; Cur-Rtg 16A; Ctrl-V 14DC; Vol-Rtg 240AC; PCB Mnt; Solder; 4 Pin; UL. Perfect Parts is a supplier of Relays and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by Teledyne Relays
    ---> Board Level Relays from all manufacturers
    ---> Relays by sub category
  • More About  Board Level Relays
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Calmark - Birtcher
  • Description
    PCB EXTRACTOR, ALUMINUM
    View
  • Manufacturer Name
    Schroff
  • Description
    HANDLE 10HP VME PLASTIC BLACK
    View
    Schroff
    HANDLE 10HP VME PLASTIC GREY
    HANDLE 8HP VME PLASTIC BLACK
    HANDLE 7HP VME PLASTIC BLACK
    HANDLE 7HP VME PLASTIC GREY
    Essentra Components
    CARD PULL NATURAL
    Bivar
    INSERT/EXTRACTOR PCB 1.55" NAT
    CARD GUIDE ESD CLIP 50 PCS
    Calmark - Birtcher
    PCB RETAINER, ANNODIZED, 4.8"
    PCB RETAINER, TAPPED, 2.8"