LC2DT25G7 SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC2DT25G7
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: TeSys LC2D 4 Pole Reversing Contactor, 25 A, 1.56 W, 0.85 - 1.1 V Coil
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC2DT25G7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC2DT25G7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC2DT25G7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC2DT25G7 is described as TeSys LC2D 4 Pole Reversing Contactor, 25 A, 1.56 W, 0.85 - 1.1 V Coil. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Vector
  • Description
    KIT INJECTOR/EJECTOR TOP/BTM
    View
  • Manufacturer Name
    Calmark - Birtcher
  • Description
    PCB RETAINER, LOCK NUT, 5"
    View
    Wakefield-vette
    WEDGELOCK .225X.225X4.80
    Wakefield-vette
    WEDGELOCK .225X.225X2.80
    Calmark - Birtcher
    PCB RETAINER, ANNODIZED, 4.8"