LC2D40AB7 SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC2D40AB7
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: TeSys LC2 3 Pole Contactor, 40 A, 8.5 kW, 24 V ac Coil
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC2D40AB7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC2D40AB7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC2D40AB7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC2D40AB7 is described as TeSys LC2 3 Pole Contactor, 40 A, 8.5 kW, 24 V ac Coil. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Sparkfun Electronics
  • Description
    TENERGY T4S INTELLIGENT UNIVERSA
    View
  • Manufacturer Name
    Energizer
  • Description
    BATT CHRG NIMH 2.8V 500MA W/4-AA
    View
    Energizer
    BATTERY CHARGER
    Dfrobot
    LITHIUM BATTERY CHARGER
    Sparkfun Electronics
    BATT CHARGER LITHIUM 5V 1A
    Tiny Circuits
    BATT CHARGER LITHIUM 500MA
    Bel Power Solutions
    DIN RAIL FLOAT CHARGER 500W 24V
    Bel Power Solutions
    DIN RAIL FLOAT CHARGER 250W 24V
    DIN RAIL FLOAT CHARGER 50W 24V