LC1F500M7 SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1F500M7
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: TeSys LC1 3 Pole Contactor, 500 A, 500 hp, 220 V ac Coil
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1F500M7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1F500M7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1F500M7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1F500M7 is described as TeSys LC1 3 Pole Contactor, 500 A, 500 hp, 220 V ac Coil. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
  • Manufacturer Name
    C &k Components
  • Description
    SWITCHLOCK SP 4A 2POS BLACK
    View
  • Manufacturer Name
    Serpac
  • Description
    GASKET 5.63 X 3.25 INCH
    View
    Schroff
    SUBRACK DIN RAIL ADAPT 84HP
    Serpac
    GASKET 6.876 X 4.876"
    BATTERY CONTACT
    NON-SKID FEET BLK
    BOX RUBBER FEET FOR "A" SERIES
    Bopla Enclosures
    DIN RAIL HOLDER SET OF 2+4SCREWS
    Hammond
    ALUMINUM DIN CLIP 2.95"