LC1F400U7 SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1F400U7
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: TeSys LC1 3 Pole Contactor, 400 A, 300 hp, 240 V ac Coil
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1F400U7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1F400U7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1F400U7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1F400U7 is described as TeSys LC1 3 Pole Contactor, 400 A, 300 hp, 240 V ac Coil. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Memory Protection Devices
  • Description
    PLUG AUTO PWR BLACK W/O LED IND
    View
  • Manufacturer Name
    Memory Protection Devices
  • Description
    SOCKET CIGARETTE INLINE PLASTIC
    View
    Energizer
    BATTERY PK 10.5V AA SIZ ALKALINE
    Panasonic Electronic
    BATT PK 4.5V D SIZE ALKALINE
    Panasonic Electronic
    BATT PK 13.5V AASIZE ALKALINE
    BATTERY PACK NIMH 2.4V 700MAH
    Energizer
    BATTERY PK 6.0V C SIZE ALKALINE
    BATTERY PACK 2.4V 500MAH NIMH
    BATT PK 6V C SIZE ALKALINE