LC1F265U7 SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1F265U7
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: Contactor, Non-Reversing, 240VAC Coil, 265A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys F
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1F265U7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1F265U7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1F265U7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1F265U7 is described as Contactor, Non-Reversing, 240VAC Coil, 265A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys F. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Memory Protection Devices
  • Description
    CORD STR W/LED 2A FUSE W/CLIP
    View
  • Manufacturer Name
    Memory Protection Devices
  • Description
    PLUG AUTO PWR GRN
    View
    ZA1030-1.3MM DC PLUG R/A 400MM
    Cnc Tech
    ADPT CBL SAE TO M CIG 16AWG .46M
    12V AUTO PLUG STD EURO CE
    PLUG AUTO PWR GRAY W/LED IND
    PLUG 12V AUTO EURO CE
    PLUG 12V AUTO MINI FUSE CE
    PLUG AUTO PWR BLACK W/LED 13
    Cnc Tech
    ADPT CBL SAE TO F CIG 16AWG .46M
    SOCKET 12V AUTO SAFETY CAP MNT