LC1DT40BD SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1DT40BD
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: Contactor, Non-Reversing, 24VDC Coil, 40A, 4-Pole, DIN Rail, TeSys D
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1DT40BD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1DT40BD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1DT40BD is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1DT40BD is described as Contactor, Non-Reversing, 24VDC Coil, 40A, 4-Pole, DIN Rail, TeSys D. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Knowles
  • Description
    ACOUSTIC DAMPER GREY 330 OHMS
    View
  • Manufacturer Name
    Knowles
  • Description
    ACOUSTIC DAMPER RED 2200OHMS
    View
    EMC
    Te Connectivity | Amp Connectors
    CONN PLUG HOUSING CPC 6POS BLACK