LC1D40BD SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1D40BD
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: Contactor, Non-Reversing, 600VAC, 40A, 3-Pole, 24VDC Coil, DIN Rail, TeSys D
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1D40BD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40BD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40BD is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1D40BD is described as Contactor, Non-Reversing, 600VAC, 40A, 3-Pole, 24VDC Coil, DIN Rail, TeSys D. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Keystone Electronics
  • Description
    SMT HOLDER FOR 20MM CELL
    View
  • Manufacturer Name
    Keystone Electronics
  • Description
    CONTACT BATT FOR AAA & AAAA SMD
    View
    CONTACT BATT SGL AAAA/AAA/N
    CONTACT BATTERY SGL A/AA
    BATTERY CONT NEG SIDE AAA PCB
    CONTACT BATT W/TAB NEG AAA/AAAA
    CONTACT BATT W/TAB NEG SPRG A/AA
    Linx Tech
    RETAINER BATT CR2025/2032 PC PIN
    Linx Tech
    HOLDER BATTERY 20MM COIN