LC1D40AG7 SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1D40AG7
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: Contactor, Motor Control, 440VAC, 40A, 3-Pole, 120VAC Coil, DIN Rail, TeSys D
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1D40AG7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40AG7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40AG7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1D40AG7 is described as Contactor, Motor Control, 440VAC, 40A, 3-Pole, 120VAC Coil, DIN Rail, TeSys D. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
  • Manufacturer Name
    Te Connectivity | Amp Connectors
  • Description
    CONN RECEPT HOUSING CPC 6POS BLK