LC1D40AE7 SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1D40AE7
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: Contactor, Non-Reversing, 48VAC Coil, 40A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys D
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1D40AE7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40AE7 SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40AE7 is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1D40AE7 is described as Contactor, Non-Reversing, 48VAC Coil, 40A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys D. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Murata
  • Description
    BUZZER ELEMENT STD 2.8KHZ
    View
  • Manufacturer Name
    Murata
  • Description
    BUZZER ELEMENT STD 6.3KHZ
    View
    Pui Audio
    BUZZER ELEMENT PIEZO 4KHZ 20MM
    Pui Audio
    BUZZER ELEMENT PIEZO 4.1KHZ 15MM
    BUZZER ELEMENT PIEZO 2.5KHZ 20MM
    BUZZER ELEMENT PIEZO 9KHZ 12MM
    BUZZER ELEMENT PIEZO 4.8KHZ 15MM
    BUZZER ELEMENT STANDARD 6KHZ
    BUZZER ELEMENT STD 4.6KHZ
    BUZZER ELEMENT STD 3.6KHZ
    BUZZER ELEMENT STD 9KHZ
    PIEZO CERAMIC BENDER 20MM 2.5KHZ