LC1D40ABD SCHNEIDER ELECTRIC
  • Part Number: LC1D40ABD
  • Manufacturer Name: SCHNEIDER ELECTRIC
  • Description: Contactor, Non-Reversing, 24VDC Coil, 40A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys D
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about LC1D40ABD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40ABD SCHNEIDER ELECTRIC
    LC1D40ABD is manufactured by SCHNEIDER ELECTRIC and is categorized in the Contactors category. LC1D40ABD is described as Contactor, Non-Reversing, 24VDC Coil, 40A, 3-Pole, DIN Rail, TeSys D. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by SCHNEIDER ELECTRIC
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Essentra Components
  • Description
    CARD GUIDE VERT MOUNT 46.5MM
    View
  • Manufacturer Name
    Essentra Components
  • Description
    CARD GUIDE VERTICAL MOUNT BLUE
    View
    Schroff
    CARD GUIDE 160MM (RED)
    Wakefield-vette
    WEDGELOCK 4.80" ANODIZE