16YXG1500MEFC12.5X20 Rubycon
  • Part Number: 16YXG1500MEFC12.5X20
  • Manufacturer Name: Rubycon
  • Description: CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
  • Category: Aluminum Capacitors
  • Status:
  • Available: 1,114
  • On Order:
  • Lead-Time:
  • More about 16YXG1500MEFC12.5X20 Rubycon
    16YXG1500MEFC12.5X20 Rubycon
    16YXG1500MEFC12.5X20 is manufactured by Rubycon and is categorized in the Aluminum Capacitors category. 16YXG1500MEFC12.5X20 is described as CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL. Perfect Parts is a supplier of Capacitors and other Passives.
    ---> Other parts by Rubycon
    ---> Aluminum Capacitors from all manufacturers
    ---> Capacitors by sub category
  • More About  Aluminum Capacitors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Panasonic Electronic
  • Description
    BATT LITH 3V 100MAH COIN 30.0MM
    View
  • Manufacturer Name
    Panasonic Electronic
  • Description
    BATTERY NIMH 1.2V 4.2AH L-FAT A
    View
    BATTERY NIMH 1.2V 3AH SC
    BATT LITH 3V 50MAH COIN 23.0MM
    BATTERY NIMH 1.2V 3.7AH L-A
    BATT LITH 3V 30MAH COIN 23.0MM
    BATTERY NIMH 1.2V 2.1AH A
    BATT LITH 3V 20MAH COIN 20.0MM
    BATT LITH 3V 20MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITH 3V 7MAH COIN 12.5MM