XTCE072D00B EATON
  • Part Number: XTCE072D00B
  • Manufacturer Name: EATON
  • Description: XT 3 Pole Contactor, 72 A, 15(Single Phase)hp, 60(Three Phase)hp, 240 V ac Coil
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about XTCE072D00B EATON
    XTCE072D00B EATON
    XTCE072D00B is manufactured by EATON and is categorized in the Contactors category. XTCE072D00B is described as XT 3 Pole Contactor, 72 A, 15(Single Phase)hp, 60(Three Phase)hp, 240 V ac Coil. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by EATON
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Hammond
  • Description
    ALUMINUM DIN CLIP 2.95"
    View
  • Manufacturer Name
    Bud Industries
  • Description
    KIT HINGED PANEL BRACKET
    View
    Bud Industries
    2 PCS/SET PAINTED BLACK MOUNTING
    Hammond
    BELT/POCKET CLIP HANDHELD BLACK
    Keystone Electronics
    FERRULE RND HANDLE .156"THR ALUM
    Phoenix Contact
    DIN RAIL ADAPTER
    Schroff
    POZ SCREW M2.5X12.3 100 PCS
    Schroff
    SLEEVE 5.9 X 3.3 100 PCS
    ALUMINUM DIN CLIP 3.94"
    ALUMINUM DIN CLIP 1.65"