LGH3600FAG Cutler Hammer
  • Part Number: LGH3600FAG
  • Manufacturer Name: Cutler Hammer
  • Description: Product Description: Circuit Breaker, 3-P, 600A/600VAC, 65KAIC@480VAC, Fixed Thermal-Adj Mag Trip, W/ Std Terminal Lugs
  • Category: MCCBs
  • Status:
  • More about LGH3600FAG Cutler Hammer
    LGH3600FAG Cutler Hammer
    LGH3600FAG is manufactured by Cutler Hammer and is categorized in the MCCBs category. LGH3600FAG is described as Product Description: Circuit Breaker, 3-P, 600A/600VAC, 65KAIC@480VAC, Fixed Thermal-Adj Mag Trip, W/ Std Terminal Lugs . Perfect Parts is a supplier of Circuit Protection and other Passives.
    ---> Other parts by Cutler Hammer
    ---> MCCBs from all manufacturers
    ---> Circuit Protection by sub category
  • More About  MCCBs
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Vector
  • Description
    BACKPLANE VME J1/J2 5-SLOT
    View
  • Manufacturer Name
    Vector
  • Description
    BACKPLANE ASSY 10 SLOT J1
    View
    BACKPLANE STD BUS 16SLOT 4.35X13
    BACKPLANE STD BUS 8 SLOT 4.35X7
    BACKPLANE VME J1 2-SLOT MONO
    BACKPLANE 3U 2 CHAN VME J1/J2
    Schroff
    BACKPLANE VME MONO 9SLOT 6U
    Schroff
    BACKPLANE 7SLOT 3U VME J1
    BACKPLANE VME J1 21SLOT 3U
    BACKPLANE VME64X 5SLOT 6U P0
    BCKPLN CPCI R 8SLOT 3U 32BT 3.3V