CC100-230 American Electrical
  • Part Number: CC100-230
  • Manufacturer Name: American Electrical
  • Description: DIN Rail Mounted Contactor, 230VAC coil, 160A, 600V, 8KV, 2 NO and 2 NC contacts
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about CC100-230 American Electrical
    CC100-230 American Electrical
    CC100-230 is manufactured by American Electrical and is categorized in the Contactors category. CC100-230 is described as DIN Rail Mounted Contactor, 230VAC coil, 160A, 600V, 8KV, 2 NO and 2 NC contacts. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by American Electrical
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Energizer
  • Description
    BATTERY PK 6.0V C SIZE ALKALINE
    View
  • Manufacturer Name
    Energizer
  • Description
    View
    Panasonic Electronic
    BATTERY PACK 2.4V 500MAH NIMH
    Panasonic Electronic
    BATT PK 6V C SIZE ALKALINE
    BATT PK 6V C SIZE ALKALINE
    BATT PK 6V C SIZE ALKALINE
    BATT PK 9.0V AA SIZE CARBON ZINC
    BATTERY PACK NIMH 2.4V 700MAH
    BATTERY PK 9.0V AA SIZE ALKALINE