CC100-110 American Electrical
  • Part Number: CC100-110
  • Manufacturer Name: American Electrical
  • Description: DIN Rail Mounted Contactor, 110VAC coil, 160A, 600V, 8KV, 2 NO and 2 NC contacts
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about CC100-110 American Electrical
    CC100-110 American Electrical
    CC100-110 is manufactured by American Electrical and is categorized in the Contactors category. CC100-110 is described as DIN Rail Mounted Contactor, 110VAC coil, 160A, 600V, 8KV, 2 NO and 2 NC contacts. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by American Electrical
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Memory Protection Devices
  • Description
    CR1220, 1225 BATTERY RETAINER W/
    View
  • Manufacturer Name
    Memory Protection Devices
  • Description
    HOLDER COIN CELL ML414 SMD
    View
    Keystone Electronics
    SMT HOLDER FOR 20MM CELL
    Keystone Electronics
    CONTACT BATT FOR AAA & AAAA SMD
    CONTACT BATT SGL AAAA/AAA/N
    CONTACT BATTERY SGL A/AA
    BATTERY CONT NEG SIDE AAA PCB
    CONTACT BATT W/TAB NEG AAA/AAAA
    CONTACT BATT W/TAB NEG SPRG A/AA
    Linx Tech
    RETAINER BATT CR2025/2032 PC PIN
    Linx Tech
    HOLDER BATTERY 20MM COIN