SR305C105KAR AVX Corp
  • Part Number: SR305C105KAR
  • Manufacturer Name: AVX Corp
  • Description: Capacitor Ceramic; Radial 1.0uF; 50V; 10%; X7R
  • Category: General Capacitors
  • Status:
  • Available: 5,591
  • On Order:
  • Lead-Time:
  • More about SR305C105KAR AVX Corp
    SR305C105KAR AVX Corp
    SR305C105KAR is manufactured by AVX Corp and is categorized in the General Capacitors category. SR305C105KAR is described as Capacitor Ceramic; Radial 1.0uF; 50V; 10%; X7R. Perfect Parts is a supplier of Capacitors and other Passives.
    ---> Other parts by AVX Corp
    ---> General Capacitors from all manufacturers
    ---> Capacitors by sub category
  • More About  General Capacitors
    General Capacitors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Panasonic Electronic
  • Description
    BATTERY LITH 3V 7MAH COIN 12.5MM
    View
  • Manufacturer Name
    Panasonic Electronic
  • Description
    View
    BATTERY NIMH 1.2V 1.9AH AA
    BATT LITH 3V 45MAH COIN 20.0MM
    Seiko Inst
    BATT LITH 3V 6.5MAH COIN 9.5MM
    BATTERY NIMH 1.2V 700MAH AAA
    BATTERY NIMH 1.2V 700MAH AAA
    BATT LITH 3V 45MAH COIN 20.0MM
    BATT LITH 3V 45MAH COIN 20.0MM
    BATT LITH 3V 45MAH COIN 20.0MM
    Seiko Inst
    BATTERY LITH 3V 11MAH COIN 9.5MM