MC-40A-AC120V ALTECH CORP
  • Part Number: MC-40A-AC120V
  • Manufacturer Name: ALTECH CORP
  • Description: Contactor, General Purpose, 120VAC Coil, 40A, 3-Pole, 2 NO/2 NC, MC Series
  • Category: Contactors
  • Status:
  • More about MC-40A-AC120V ALTECH CORP
    MC-40A-AC120V ALTECH CORP
    MC-40A-AC120V is manufactured by ALTECH CORP and is categorized in the Contactors category. MC-40A-AC120V is described as Contactor, General Purpose, 120VAC Coil, 40A, 3-Pole, 2 NO/2 NC, MC Series. Perfect Parts is a supplier of Contactors and other Electromechanicals.
    ---> Other parts by ALTECH CORP
    ---> Contactors from all manufacturers
    ---> Contactors by sub category
  • More About  Contactors
  • Documents
Customers Also Viewed
  • Manufacturer Name
    Vector
  • Description
    CARD RACK KIT EIA 3UX19X9 SNAPIN
    View
  • Manufacturer Name
    Schroff
  • Description
    SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 475MM
    View
    Schroff
    SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 235MM
    Vector
    3U REAR ANGLES 1 SET
    Wakefield-vette
    FILLER PANEL FLAT 6U/4HP
    RAIL FRAME LOC 2" ALUMINUM